Jak pozyskać inwestora?

BitEvil S.A.

W większości przedsiębiorstw prędzej czy później pojawia się  problem nie do przeskoczenia jakim jest brak kapitału na dalszy rozwój. Niekiedy poza pieniędzmi, młodym przedsiębiorcom brakuje również wiedzy, doświadczenia i kontaktów, co dodatkowo utrudnia pokonanie kolejnego stopnia w rozwoju firmy. W takim wypadku warto poszukać inwestora, który zechce wesprzeć przedsięwzięcie. W tym artykule podpowiemy jak pozyskać inwestora.

Rodzaje inwestorów

Inwestor inwestorowi nie równy i należy o tym wiedzieć już w dniu, kiedy postanawiamy znaleźć partnera dla swojego biznesu. Przede wszystkim należy wiedzieć, że są dwa rodzaje inwestorów. Pierwszym z nich są inwestorzy finansowi, a drugim inwestorzy strategiczni. Zanim zaczniemy poszukiwanie inwestora dla swojej firmy należy się zastanowić czego tak naprawdę potrzebujemy. Jest to pierwszy krok, który pomoże w odpowiedzeniu na pytanie jak pozyskać inwestora.

Inwestor finansowy – to taki, który oferuje kapitał na rozwój przedsięwzięcia. Oczywiście tego typu dofinansowanie nie jest darmowe. Zazwyczaj w zamian za zainwestowane pieniądze inwestor oczekuje udziałów w firmie i odpowiedniego do wkładu podziału dochodów. Inwestorzy finansowi zazwyczaj nie biorą udziału w zarządzaniu firmą dofinansowywaną przez siebie. Zależy im jedynie na zwrocie inwestycji.

Inwestor strategiczny – to inwestor, który poza kapitałem wnosi do firmy także swoją wiedzę, doświadczenie i kontakty. Tego typu inwestorzy są skarbem dla młodych i niedoświadczonych przedsiębiorców, ponieważ dzięki swojemu doświadczeniu i kontaktom otwierają wiele drzwi, które dla młodych biznesmenów są zamknięte. Z drugiej jednak strony inwestor strategiczny może okazać się uciążliwym, ponieważ zazwyczaj chce mieć wpływ nie tylko na finansowanie firmy, ale również na podejmowane w niej decyzje.

Gdzie szukać inwestorów?

Znalezienie inwestora nie jest proste. Najlepiej samemu zwracać się do firm, które zajmują się wspieraniem mniejszych przedsiębiorstw. Mogą to być fundusze venture capital, Anioły Biznesu lub firmy, które mogą zainteresować się naszą działalnością. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na wiele maili i listów z zapytaniem o wsparcie otrzymamy odpowiedzi negatywne lub nie otrzymamy ich wcale, niemniej jednak nie należy się zrażać. Bardzo możliwe, że któraś z wybranych firm w końcu się odezwie i wyrazi zainteresowanie naszym projektem.

jak pozyskać inwestora

Jak przedstawić swój projekt, by pozyskać inwestora?

Kiedy już uda nam się zainteresować potencjalnego inwestora swoim projektem i umówimy się na spotkanie musimy pokazać swój pomysł w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Nie oznacza to jednak, że będziemy mówić tylko o pozytywnych aspektach przedsięwzięcia. Podczas prezentacji należy dokładnie przedstawić swój projekt podkreślając jego zalety oraz możliwości ale wskazując również na ewentualne niedociągnięcia. Warto wspomnieć na jakim etapie rozwoju jest firma. Jeśli w międzyczasie pojawiły się problemy związane z projektem warto wspomnieć o nich podkreślając sposób w jaki zostały rozwiązane. Jeśli nie udało się rozwiązać zaistniałych trudności można o tym wspomnieć przedstawiając pomysły w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. Podczas prezentacji ważny jest każdy szczegół. Im więcej inwestor będzie wiedział o naszym przedsięwzięciu tym szybciej podejmie decyzję czy zainwestować swoje pieniądze w nasz projekt.

Umowa z inwestorem, jak pozyskać inwestora

Jeśli przedsiębiorca zechce wesprzeć kapitałem i swoim doświadczeniem naszą firmę nie pozostaje nam nic innego jak tylko podpisać umowę. Trzeba jednak pamiętać, że choć to inwestor daje pieniądze, to my nie jesteśmy na przegranej pozycji. Jeśli naszym zdaniem umowa jest korzystna tylko dla inwestora możemy negocjować jej warunki. Przed podpisaniem  umowy warto skontaktować się z prawnikiem, który sprawdzi wszystkie zapisy i podpowie w jaki sposób negocjować warunki współpracy. Musimy pamiętać, że pieniądze na rozwój firmy są konieczne, ale nie oznacza to, że po tym jak przedsiębiorstwo stanie na nogi i zacznie zarabiać nasz inwestor będzie zbierał większość profitów.

 

Poszukiwanie odpowiedniego inwestora nie jest proste. Wielu przedsiębiorców nie chce przeznaczać swoich pieniędzy na wspieranie pomysłów młodych biznesmenów, które często są bardzo ryzykowne. Nie oznacza to jednak, że młody przedsiębiorca musi zgadzać się na propozycję potencjalnego inwestora bez żadnych uwag. Trzeba pamiętać, że biznes musi się opłacać obu stronom, zwłaszcza gdy obie strony ponoszą ryzyko. Mamy nadzieję, że pomogliśmy w odpowiedzi na pytanie pozyskać inwestora.

Newsletter

...

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!