Skąd wziąć pieniądze na firmę?

BitEvil S.A.

 

Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu młodych ludzi. Niestety chęci i marzenia bardzo często rozbijają się o możliwości finansowe. Nawet najlepsze pomysły nie zawsze udaje się wdrożyć z powodu braku kapitału. Niedobór własnych pieniędzy nie oznacza jednak niemożności założenia swojej firmy. Jeśli wierzymy w nasz pomysł i jesteśmy pewni jego powodzenia, to zamiast rezygnować należy poszukać pieniędzy. Jak zaraz udowodnimy jest sporo miejsc, z których można otrzymać dofinansowanie do nowego biznesu. Dzisiaj podpowiemy Tobie skąd wziąć pieniądze na firmę.

 

Własne oszczędności

Pierwszym i najbezpieczniejszym źródłem finansowania swojej firmy są własne oszczędności. Wprawdzie sfinansowanie przedsięwzięcia z własnej kieszeni może okazać się ryzykowne, niemniej jednak utrata własnych środków zawsze jest bezpieczniejsza niż bankructwo i konieczność spłacenia kredytu lub pożyczki.

 

Wsparcie rodziny

Bywa, że własne oszczędności nie wystarczają i wówczas można poprosić o pomoc najbliższych. Jeśli do powstania firmy konieczne są niewielkie pieniądze, wówczas taka rodzinna, nieoprocentowana pożyczka może  być doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, by w ramach zabezpieczenia podpisać z pożyczkodawcą umowę. Będzie ona dawało poczucie bezpieczeństwa obu stronom. Choć rzadko stosuje się formalne umowy między członkami rodziny, to warto tak postąpić choćby dlatego, by w przyszłości nie dochodziło z powodu pożyczonych pieniędzy do konfliktów.

 

Fundusze Unijne – Skąd wziąć pieniądze na firmę

Kolejnym miejscem, gdzie można uzyskać wsparcie finansowe dla swojej przyszłej firmy są Fundusze Unijne. W ramach najnowszej perspektywy finansowej  można korzystać z kilku programów, które dofinansowują różne formy działalności. Chcąc rozpocząć działalność gospodarczą warto odwiedzić Urząd Marszałkowski lub Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich. Można tam uzyskać informacje m.in. o tym jakie dotacje są obecnie dostępne, które z nich będą najlepiej pasowały do naszej działalności, jaką kwotę dofinansowania można otrzymać i na jakich warunkach. Dotacje unijne z poszczególnych programów operacyjnych są kierowane do różnych grup odbiorców. Jedne przeznaczone są dla studentów i absolwentów oraz osób do 30 roku życia, inne dla tych, którzy ukończyli już 45 lat. Są też pieniądze przeznaczone na wsparcie firm powstających na obszarach wiejskich i w małych miastach, a także takie, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorstw powstających w konkretnych branżach.  Unijne dotacje mogą pokryć nawet 95% kosztów kwalifikowalnych, ale trzeba dobrze dobrać program do swojej przyszłej działalności.

Skąd wziąć pieniądze na firmę

Dotacje na założenie firmy z Urzędu Pracy

Pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej nie są jedyną opcją dofinansowania nowej działalności gospodarczej. Także Urzędy Pracy posiadają pewną pulę pieniędzy na dofinansowanie nowych firm. Aby zyskać dotację z Urzędu Pracy należy spełnić kilka warunków. Osoba starająca się o dofinansowanie musi mieć status bezrobotnego lub poszukującego pracy. Starający się o dofinansowanie nie może być beneficjentem podobnych dotacji. Kolejnym warunkiem jest rozpoczęcie nowej działalności, tym samym jeśli wnioskodawca w ciągu ostatnich 12 miesięcy prowadził działalność gospodarczą nie otrzyma pieniędzy z Urzędu Pracy. W ramach dofinansowania z Urzędu Pracy można uzyskać nawet 20 tys. złotych. Pieniądze te są bezzwrotne, chyba, że beneficjent nie dotrzyma warunków umowy np. firma będzie działała krócej niż 12 miesięcy. W takim wypadku należy oddać otrzymaną kwotę wraz z ustawowymi odsetkami.

 

PFRON – dotacje dla osób niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  ma w swoich funduszach pulę pieniędzy przeznaczoną na wspieranie przedsiębiorczych osób z niepełnosprawnościami. Osoby mające orzeczenie o niepełnosprawności mogą złożyć wniosek o dofinansowanie do PFRON-u. Choć środki dostępne z tej organizacji nie są duże, często pozwalają otworzyć wymarzoną firmę tym, którzy na inne pieniądze nie mogą liczyć.

 

Programy Rządowe

Państwo również wspiera młodych i przedsiębiorczych ludzi. Każdego roku pojawiają się nowe programy ministerialne, które oferują pieniądze osobom chcącym założyć własną firmę. W zależności od tego jakie ministerstwo patronuje programowi warunki otrzymania dotacji są różne. Wśród najczęstszych beneficjentów są osoby dopiero wchodzące na rynek pracy, długotrwale bezrobotne, kobiety, ale również Ci, którzy mają innowacyjne pomysły na swój biznes. Warto odwiedzić strony rządowe, aby zapoznać się z obecnie trwającymi lub zapowiadanymi  programami.

 

Fundusze PROW

Dla osób, które chcą założyć firmę na wsi lub w małym mieście ciekawą opcją mogą być fundusze pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.  Warunkiem skorzystania z tych środków jest miejsce prowadzenia działalności oraz konieczność utworzenia nowych miejsc pracy. Warto zainteresować się funduszami pochodzącymi z tego programu chociażby dlatego, że dotacje sięgają  nawet 300 tys. zł. Obecnie to jedne z najwyższych dofinansowań jakie można pozyskać na otworzenie własnej firmy.

 

Założenie nowej firmy nie musi być drogie. Są przedsiębiorstwa, które niemal nie wymagają nakładów. Są jednak i takie, które nie mają szansy na działanie bez sporych nakładów finansowych. Jeśli nie mamy własnych funduszy na założenie firmy wówczas warto zainteresować się różnymi formami dofinansowań i dotacji. Wiele z nich jest bezzwrotnych, inne otrzymuje się w formie niskooprocentowanych pożyczek. Zawsze jednak stanowią spore wsparcie dla nowo powstających firm. Jak widać pieniądze na firmę można zdobyć w różny sposób. Jeśli więc marzymy o własnym przedsiębiorstwie nie ma na co czekać – trzeba szukać sposobu na realizację marzeń.

Newsletter

...

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!